Burun Estetiği Ameliyatı –Rinoplasti

‘’ Amacımız yüzünüze uygun, güzel, rahat nefes alan ve doğal bir burun oluşturmaktır’’. Bu nedenle her hasta kendi özelinde değerlendirilmelidir.

Burun estetiği ameliyatları, burunda oluşan anatomik deformasyon veya sonradan oluşan kaza, düşme, darp gibi travmalar sonucunda oluşan burun eğriliklerini düzeltmek için yapılan bir estetik ameliyattır. Burun bu deformasyonlar nedeni ile nefes almakta zorlanır. Ülkemizde burun deformasyonu sorununa oldukça sık karşılanmaktadır bu nedenle burun estetiği ameliyatı en çok talep edilen ameliyatlardan biridir. Burun estetiği kişiye özel bir operasyondur. Günümüzde cerrahlar burun ameliyatlarında sadece burundaki eğrilik veya deformasyonları düzeltmekle yetinmeden yüz hatlarına yakışır bir burun olmasını da göz önünde bulundururlar. Çünkü burnun yüzdeki duruşu, çizgileri, kemikleri, açısı, dudakla mesafesi her kişide farklıdır.

Burun estetik ameliyatları açık ve kapalı teknik olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Açık teknik burun estetiği ameliyatları cerrahi görüş açısından üstünlük sağlar, ameliyattan sonra burun altında küçük (çoğu zaman ameliyattan 6 ay sonra fark edilmeyecek kadar küçük ) bir iz olur. Kapalı teknik burun estetiği ameliyatlarında ise ameliyat sonrası iz olmaz, ameliyat süresi kısadır ama görüş azlığı nedeni ile estetik  ve fonksiyonel açıdan cerrahın yapabilecekleri kısıtlı olabilir. Her cerrah hastasında en iyi sonucu /sonuçları hedefler. Cerrahın hedefi doğrultusunda seçeceği yöntemler farklılık gösterebilir. Ameliyatın başarısı öncelikle cerrahın tecrübesi, bilgi birikimi ile doğrudan ilişkilidir. Burun estetiği olacak hastanın burun yapısı, burun deformiteleri, beraberinde kronik hastalıkları, doku cevabı ve bunun gibi birçok etken ameliyat başarısını etkiler. Ameliyatlarda hangi tekniği, hangi aleti, hangi teknolojiyi kullanacağına hekim karar verir. Teknolojinin getirdiği yenilik ve kolaylıklar hekime özel değildir her hekim bu kolaylıklardan faydalanabilir ama esas olan hangi hastada hangi teknik ve hangi aletlerin kullanılacağına hastanın hekiminin karar verecek olmasıdır. Bütün bu nedenlerle burun estetiği ameliyatlarında öncelikle ameliyatı yapacak hekim iyi seçilmelidir.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish