Burun Ucu Kaldırma ve Burun Ucu Estetiği

‘’ Amacımız yüzünüze uygun, güzel, rahat nefes alan ve doğal bir burun oluşturmaktır’’. Bu nedenle her hasta kendi özelinde değerlendirilmelidir.

Burun yapısı ve şekli itibariyle yüzümüzde ilk göze çarpan bölgedir.Özellikle burun ucu bölgesi; burnun yapısını, kemiğini ve deliklerini şekillendirdiğinden oldukça önemli bir göreve sahiptir. Burun ucu dediğimiz kısım, burnumuzun ağzımıza yakın olan 1/3 lük bölümüdür. Bu bölge hem estetik anlamda hem de nefes alma anlamında önem teşkil etmektedir. Burun ucunun düşüklüğü veya eğriliği burunda ciddi estetik ve fizyolojik ( nefes alma ve koku alma gibi..) problemler yaratmaktadır. Aynı zamanda bu bölge karışık anatomik yapısı ve fonksiyonel yapısı ile ameliyatlarında ciddi tecrübe ve hassas çalışma gerektiren önemli bir bölgedir. Burun ucu tıp dilinde “tip” olarak adlandırılır. Burun ucuna yapılan müdahalelere de burun ucu estetiği (tip rinoplasti/tipplasti) denilmektedir.Tipplasti burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu (asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi) düzeltmek için yapılan işlemdir. Operasyondaki amaç burun kemik yapısına müdahale etmek olmadığından kemik kırma işlemi yapılmaz. Sadece burnun uç kısmındaki deformasyonlar düzeltilir. Burun ucu estetiği ayrıca kıkırdak eğriliği ameliyatı (septoplasti) ve burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi cerrahi işlemler sırasında da uygulanabilir.

Ülkemiz geneline bakıldığında burun ucunda görülen en yaygın şekil bozuklukları; düşük burun ucu, asimetrik burun ucu, sivri burun ucu, parantez burun ucu ve top burun ucudur. Görselliğin önem kazandığı bir dünyada burun ucundaki şekilsel bozukluklar kişinin sosyal ve ruhsal dünyasını ciddi şekilde etkileyebilir. Yeni yöntem ve tekniklerle birlikte burun ucu estetiği uygulamaları da gelişmekte ve çok daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Burun ucundaki düşüklük düzeltildiğinde dudağın tüm estetiği de değişir. Ayrıca burun deliklerinde şekil bozuklukları var ise düzeltilebilir ve burun kanatlarındaki fazlalıklar da alınabilir.

Hastalar operasyona karar verirken mutlaka hekimleri ile fikir alışverişinde bulunmalıdırlar. Çünkü yalnızca burun ucunu düzeltmek bazen istenilen görselliği oluşturmayabilir ve burnun diğer kısımlarına da müdahale etmek gerekebilir.

 

TEL: 0850 480 3545

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish