Kemerli Burun Estetiği

‘’ Amacımız yüzünüze uygun, güzel, rahat nefes alan ve doğal bir burun oluşturmaktır’’. Bu nedenle her hasta kendi özelinde değerlendirilmelidir.

 

 

 

Burun şeklimiz yüzümüzün simetrisini ve karakteristik özelliklerini temsil eder. Bakışlar, gülüş, jest ve mimikler tamamıyla burun yapısıyla birlikte oluşur. Burna şeklini veren burun sırtındaki kemik eğer fazla kemerli ya da eğri ise hem estetik hem de fonksiyonel bazı sorunlar yaşanabilir. Kemerli burun doğuştan ya da sonradan kaza, ameliyat ve darbe vb. durumlar sonucu oluşabilir. Ülkemiz geneline bakıldığında kemerli ve karakteristik burun yapılarına sık rastlandığından genetik kökenli olduğunu söyleyebiliriz.

Kemerli burun estetiği, ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki gruba ayrılır. Tabi hangi yönteme daha uygun olduğunuz uzman doktorunuz tarafından belirlenecektir. Bazı kişilerde burun kemeri çok belirgin değilken, bazılarında oldukça çıkıntılıdır. Ameliyatsız yöntem için burun kemeri çok büyük olmayan hastalar uygun adaylardır. Yüz ifadesini tamamen değiştiren kemerli bir burun söz konusuysa o zaman cerrahi müdahale gerekmektedir. Kemerli burun ameliyatı öncesi hastanın burun yapısı ve şekli detaylıca incelenir. Bazı vakalarda kemer, kıkırdak yapısına veya kemik yapısına ait olabilir. Ayrıca her ikisinin birlikte olduğu durumlarda mevcuttur. Bu nedenle burun sırtının yüzün diğer bölgelerine uygunluğu hesaplanarak kemerin azaltılması gereken oran belirlenir. Sonrasında operasyon için gerekli tetkik ve tahliller yapılarak hastanın sağlık durumuna bakılır. Eğer önceden geçirilmiş bir ameliyat ya da rahatsızlık varsa doktorla bu durumlar mutlaka paylaşılmalıdır.

Operasyon genel anestezi altında açık veya kapalı teknikle yapılır. Hangi teknik uygulanırsa uygulansın hedef burundaki kemerin alınmasıdır. Kemer alındıktan sonra o bölgede bir düzleşme olacağından burun kanatlarındaki kemikler de birbirlerine yakınlaştırılır. Kemerli burun estetiği burun ucu küçültme operasyonu için de uygulanmaktadır. Böylece hasta yüzüyle orantılı ve eskisinden küçük bir buruna sahip olabilir. Tüm burun ameliyatlarında olduğu gibi kemerli burun estetiğinde de amaç doğal durmasıdır. Operasyon yaklaşık 2 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası herhangi bir semptom oluşmazsa hasta taburcu edilir. Sonrasında en az 1 hafta kadar istirahat edilmesi ve başın yüksekte tutularak yatılması tavsiye edilir. Böylece oluşabilecek ağrı, kanama ve şişliğin önüne geçilebilir. Bu durumlar iyileşme sürecinin bir parçası olduğundan endişelenecek bir durum yoktur. Estetik için en ideal yaş sınırı kadınlarda 17 yaş ve sonrası, erkeklerde de 18 yaş ve üzeridir.

Ameliyatsız uygulamada ise dolgu malzemeleri veya botoks maddeleri kullanılır.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish