Konka Hipertrofisi – Burun Eti Büyümesi

Konka burnun her iki yan duvarında yer alan burun etinin adıdır. Alt, orta ve üst konka olmak üzere burunda 3 çift konka bulunmaktadır.

Alt burun etlerinin büyümesine (konkahipertrofisi) bağlı olarak oluşan ve genellikle geceleri daha fazla şikayete neden olan tıkanmaların tedavisinde burun etlerinin gerektiği kadar küçültülmesi farklı yöntemlerle sağlanabilir. Burun fonksiyonlarında çok önemli yeri olan alt burun etleri hiç bir şekilde tamamen kesilerek çıkartılmamalıdır. Geçmişte sıklıkla uygulanan bu tür cerrahileri takiben burun fonksiyonları bozulmakta, solunum fizyolojisindeki olumsuz sonuçların yanı sıra burun içinde oluşan kuruma, kabuklanma, tekrarlayan enfeksiyonlar ve yanma hissi gibi şikayetlerin çözümü son derece zor hatta bazen imkansız olmaktadır. Bu nedenle günümüzde alt etleri küçültürken fonksiyonel dış yüzey mukozasına zarar vermeyen teknikler tercih edilmektedir. Sıklıkla alt konkaradyofrekans ve endoskopik redüksiyon bu işlem için uygulanmaktadır.

Orta burun etleri içerisinde yapısal bir varyasyon olarak hava hücresi bulunabilmektedir (konkabülloza). Bu hava hücresinin gelişme sırasında büyümesi orta burun pasajında hava akımını önlemekte, aynı zamanda pasajın dış duvarında yer alan sinüs boşalma kanallarında tıkanmaya bağlı olarak kronik sinüs iltihaplarına neden olabilmektedir. Bu patolojide endoskopik yöntemler ile cerrahi olarak çözülebilmektedir.

Operasyon sonrası burun içerisinde bir miktar kabuklanma oluşur ve bu kabuklar günler içerisinde azalarak kaybolur. Bu süre içerisinde burun içerisini tuzlu okyanus suları ile yıkamak kabuklanmayı azaltır ve burun içerisini nemlendirir.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish