Burun Deviasyon Nedir?

Burun Deviasyon 

Deviasyon burnun içinde, ortadaki kıkırdak-kemik duvarın eğikliği anlamına gelmektedir.

Burun Deviasyon ne gibi yakınmalara yol açar? 
Deviasyonun yol açtığı en önemli yakınma burun tıkanıklığıdır. Böyle bir durumda hasta özellike efor halinde burnundan yeteri kadar nefes alamadığını, sabah kalktığında ağzının kuru ve paslı olduğunu hissedebilir. Deviasyon horlamaya katkıda bulunabilir, sürekli ağız solunumuna sebep olup farenjite yol açabilir, sinüzite ve burun kanamalarına zemin hazırlayabilir.

Burun Deviasyon Nedir?Burun Deviasyon ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?
Deviasyon ameliyatı için klasik olarak kabul edilen alt yaş sınırı 18’dir. Literatürde özel durumlarda daha küçük yaşlarda cerrahi uygulanabileceği bildirilmiştir.

Burun eti (konka) nedir? 
Konka burnun her iki yan duvarında yer alan burun etinin adıdır. Alt, orta ve üst konka olmak üzere burunda 3 çift konka bulunmaktadır.

 

Burun eti büyümesi nelere yol açabilir? 
Fizyolojik olarak burun döngüsü adını verdiğimiz bir çerçevede alt burun etleri bir sağda bir solda olmak üzere periyodik olarak kanla şişerek havayı nemlendirir, ısıtır ve filtre eder. Bu sebeple hiç deviasyonu olmayan birinde bile herhangi bir anda burnun bir tarafı diğerine göre daha açık olarak hissedilebilir. Ancak bu etlerde anormal bir büyüme gerçekleşirse burun tıkanıklığına yol açabilir. Özellikle deviasyonu olan hastalarda bir taraftaki burun eti daha çok havaya maruz kalarak zaman içinde kalıcı olarak şişer, böylece burun tamamen bloke olabilir. Bunun yanı sıra orta burun etleri balon gibi havayla şişerek (konka bülloza) sinüslerin ağzını tıkayarak sinüzite zemin hazırlayabilir ya da burnun ortasındaki duvarı karşıya itip deviasyona sebep olabilir.

Deviasyon ameliyatı genel anestezi ile mi yapılmaktadır?
Deviasyon ameliyatları lokal anestezi ile ya da sedasyonla da yapılabilmesine karşın günümüzde hasta konforu açısından ve cerrahın daha rahat çalışması açısından daha çok genel anestezi tercih edilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish