Burun Düzeltme Ameliyatı

Burun Düzeltme

Burun Düzeltme (deviasyon) ameliyatında; ön tarafındaki ile burnun sırtındaki desteği bozmadan burun içerisindeki kıkırdak-kemik eğriliği düzeltilir. Burun ameliyatı kapalı şekilde yapılır. Bazı durumlarda ise örneğin burun sırtında eğikliklerin olduğu durumlarda burun ucunun altından kesi yapılarak açık teknikle düzeltme yapılır. Burun kemiği eğriliği ameliyatı 30- 60 dakika kadar sürer.

Burun Düzeltme Ameliyatı

Burun kemiği eğriliği operasyonunda tampon yerine günümüzde slikon doyle spintler tercih edilmektedir. Bunun sayesinde hastalar rahat nefes alıp vermekte ve ağrı acı ya da kanamayla karşılaşmamaktadır.

Burun Kemiği Düzeltme Ameliyatı Sonrası

Burun yamukluğu ameliyatı sonrasında burnun içinde bulunan splintlerin hava kanalları spreyler ile açık tutulur. Silikon splintler iki gün sonra burundan çıkarılır. Hasta doktorun isteğine göre 3-4 hafta boyunca haftada bir görülür ve burun temizliği yapılır.Burun kemik ameliyatı sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir.

Deviasyonun sebepleri nelerdir?

Deviasyon kalıtımsal sebeplerden belirgin yüz asimetrilerinden ötürü doğuştan olabileceği gibi, hayatın ilerleyen zamanlarında sıklıkla küçüklükte buruna dıştan alınan bir travma sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Küçüklükte buruna alınan bir travma sonucu ortaya çıkan 1 mm lik önemsiz kaymalar, ilerki yaşlarda burun gelişimi devam ettikçe, ergenlikte belirgin eğriliklere neden olmaktadır. Burun, genellikle 18 yaşına kadar gelişimini sürdürmektedir.

Deviasyon ne gibi sorunlara yol açar?

Septum deviasyonunun yol açtığı burun tıkanıklığı kişide öncelikle yaşam konforunda kayba sebep olmaktadır. Burunda devamlı ısıtılan ve nemlendirilen hava akciğerlere hep sabit kalitede gönderilmektedir. Burun tıkalı olduğunda, hasta ağzından nefes almaya başlar ve kuru, soğuk ve kirli hava direkt solunum yolları ve akciğerler ile karşılaşmaktadır. Bu durumda boğaz, gırtlak, alt solunum yolları ve akciğerler havayı klimatize etmeye çalışmakta ancak tam anlamı ile başarılı olamamakta ve ciddi tahriş, reaksiyon ve hastalıklara yol açmaktadır.  Ciddi burun tıkanıklığı olan hastanın geceleri horlamaya meyli artmakta, vücudu tam oksijenlenmediğinden dolayı uyku düzeni, kalitesi bozulmakta, sabahları baş ağrısı, gün içi tüm mental ve fiziksel performans düşüklüklerine yol açabilmekte, ilerleyen dönemlerde kilo alma, diyabet, kalp ve damar hastalıklarına daha yatkın hale gelebilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish