Burun Eğriliği Nasıl Tedavi Edilir

Burun Eğriliği

Burun eğriliği insanlarda doğuştan gelen bir görüntü bozukluğu olabilir veya sonra kaza gibi olaylar sonucu gerçekleşebilir. Görüntü rahatsızlığı ile şikâyet eden hastalar genellikle burun eğriliği estetiği olmak istemektedirler. Burun bölgesinde ki kemik veya kıkırdak doku kaynaklı bu eğrilik yapılacak bazı cerrahi müdahalelerle ortadan kaldırılmaktadır. Hastaların bölgesel anestezi ile uyuşturulup cerrahi müdahalelerin yapıldığı tedavi yöntemlerinin sonuçlarından günümüzde hastalar oldukça memnundur. Hastaların şikayetlerine göre ve nasıl bir görünüm istediklerine bağlı olarak yapılan müdahalelerde başarı oranı ciddi bir şekilde fazladır.

Burun Eğriliği Nasıl Tedavi EdilirTedavi öncesi tanı ve inceleme

Burnundan dolayı şikâyeti olan hastanın önce yüz ve burun analizi yapılarak gerekli tanı yapılır. Uzman doktor tarafından konulan tanılar ile hangi gerekli işlemlerin yapılacağı belirlenir. Burada en önemli konulardan birisi Nasal kanalların gerekli uygunlukta açık bir şekilde olup olmadığına bakmaktır. Bu işlem ile hastanın daha rahat nefes alması için uygulanmaktadır. Operasyon bittiği zaman hastanın yeni burun eğriliği ortadan kalkmış burunun görseli bilgisayar üzerinde gösterilir ve hasta bilgilendirilir.

Burun eğriliği ameliyatı nasıl gerçekleşmektedir?
Öncelikle operasyona başlamadan önce uzman doktor hangi anestezinin uygulanacağına karar verir. Bu kadar genellikle daha rahat çalışılması için narkoz şeklinde olmaktadır. Fakat bazı doktor bunun yerine lokal veya genel anestezi uygulayabilir. Problem eğer burun mukozası bölgesinde ise eğrilik olan alanda kesikler ile tedaviye başlanır. Daha sonrasında burun ekseni düz bir şekilde yerleştirilir. Yapılan müdahalelerden sonra kesikler kapatılır ve tutması için özel atel atılmaktadır. Bunun nedeni iyileşme sürecine yardımcı olması ve burnun yeni şeklinin sabit durması içindir.

Problem eğer kemik yapısında ise bu durumun bazı riskleri vardır. Kemik yapının anesteziye karşı direnç göstermesi durumu söz konusu olabilir. Bu durumda bazı yan etkiler meydana gelmektedir. Göz tahrişi, yaranın enfeksiyon riski veya şiddetli ağrılar görülebilir. Fakat bunların kesin şekilde olacağı anlamına gelmez. Burun eğriliği düzeltilmesi ameliyatı sıkıntısız bir şekilde geçebilir ve bu biraz vücudunuz tepki vermesine bağlıdır. Tedavi sonrası hastalar hassas olan yeni burunları konusunda dikkatli olmalılar. Bazen ağrılar ve akıntılar olabilir fakat çok ciddi derecede olmayacaklardır.

Tel: 0 850 480 35 45

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish