Rinoplasti Sonrası Bakım

Rinoplasti Sonrası Bakım

Rinoplasti Sonrası Bakım ve iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrasında gösterdiğiniz özen ve bakım oldukça önem taşımaktadır.

 1. Ameliyat sonrasında, burnunuzun içindeki tamponlar nedeni ile burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Tamponların burnunuzda kalma süresini doktorunuz belirleyecektir.
 2. Yeterli sıvı almanız önemlidir. Meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletmeye yardımcı olacaktır. Pipet kullanmak yerine sıvıları yudum yudum içmeyi tercih ediniz. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanınız.
 3. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.
 4. Burnunuzdaki pansumanlar duruyorsa, uyurken veya dinlenirken başınızı, en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Mümkün olduğu kadar, gün boyu başınızı dik tutmaya özen gösteriniz; bu normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
 5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması beklenen bir şeydir. Bu pembe/açık kırmızı renkli olacaktır, fakat sürekli kırmızı kan geliyorsa mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
 6. Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde iki kat plaster ve bir alçı atel olacaktır. Bunlar, burnunuza şekil vermek kadar burnunuzun korunması için de önemlidir. Bu pansumanlara dokunmayınız ve bozmayınız; bir hafta içinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.
 7. Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir).
 8. Burun deliklerinizi ovalamayınız veya burun silmeye teşebbüs etmeyiniz. Burnunuzu çarpmamaya özen gösteriniz. Tişört ve balıkçı yaka kıyafetler yerine önden düğmeli kıyafetler giyiniz.
 9. Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız. Dudaklarınızı büzmeyiniz veya üst dudağınızı aslında gerektiğinden daha fazla yukarı kaldırmaya çalışmayınız.
 10. Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.
 11. Bir ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.
 12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği olduğunu fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarı dönmüş görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.
 13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu durum birkaç hafta içinde düzelecektir.
 14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile musluk suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çöpünü burun deliğinizden yukarı doğru sokmayınız.

Detaylı Bilgi İçin Arayınız

Tel: 0850 480 3545

E-Posta: [email protected]

Detaylı İletişim Bilgisi İçin Tıklayınız.

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish