Tamponsuz Burun Estetiği

Burun estetiğinde tampon kullanımı

Burun cerrahisinde, ister rinoplasti cerrahisi ister septoplasti veya endoskopik sinüs cerrahisi olsun, birçok cerrahın burun boşluklarını ameliyattan sonra pamuklu veya gazlı bezle doldurması eskiden oldukça yaygın bir uygulamadır. Burun tamponu, hemostat (yani, kanamayı ve damlamayı önlemek ve kontrol etmek için) için rutin olarak kullanılır.

tamponsuz burun estetiği

1970’li ve 1980’li yıllarda, burun tamponları hastanın burnunda çoğunlukla 10 ila 14 gün kalırdı. 1980’lerin sonunda ve 1990’lı yılların başlarında teknoloji ve cerrahi teknikler ilerledikçe, rinoplasti, septoplasti ve endoskopik sinüs cerrahisi sonrası kanamada azalma nedeniyle daha az sıkıştırıcı ve daha hafif burun tamponları kullanıldı. Bununla birlikte bugün bile, birçok cerrah burun tamponu tekniğini kullanmaktadır. Burun tamponlamanın birçok çeşit var. En basit tür, çok ince bir gazlı bez ve pürüzsüz bir dış astar olan telfa’dır. Ameliyattan 24 saat sonra kolayca çıkarılabilmesi için bir dizi tel eklidir. Bir fibrin dolgu maddesi içeren başka burun tamponu malzemeleri de vardır. Bu tip tamponlar, kanayan bir bölgeye konulduğunda kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Bu hemostatik ambalajlar pıhtılaşma materyalinden oluşur.

Tamponsuz burun estetiği

Tamponsuz burun estetiğinde; tampon yerine burun deliklerinin içine silikon atel kullanılır. Alçı yerine de destekleyici bant kullanılır. Silikon atel ya da splint’lerin avantajı burnu tıkamaması ve hastanın ameliyattan sonra rahat nefes almasını sağlamasıdır. Burun içerisine kendiliğinden çözünen dikişler atıldığı için cerrah tarafından alınmasına gerek olmaz. Ardından burnun içine silikon atel yerleştirilir. Ortalama 1 hafta veya 10 gün içinde dikişler kendiliğinden çözünür. Yerleştirilen ateller ise 2 – 3 gün içinde çıkarılır. İyileşme süresi içinde burun sümkürülerek asla temizlenmemelidir. Bunun yerine burun içini temizlemek ve nemlendirmek için deniz/okyanus suyu kullanılması tavsiye edilir.

İLETİŞİM;

TEL: 0850 480 3545

MAİL:info@en.eurasiaclinics.com

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

Leave a Reply

×
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
TurkeyEnglish